VAIKŲ GYDYMAS
Stipriai paplitęs dantų ėduonis vaikų tarpe – viena didžiausių Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos problemų. Nors bėgant metams šalis sparčiai vystėsi, tačiau vaikų burnos higienos būklė nepakito ir šiandien apie 80 % iki mokyklinio amžiaus vaikų ir vėlos paauglystės jaunuolių dantys pažeisti karieso. (Jaunė Razmienė, 2013, Miglė Žemaitienė 2017) Pagal šiuos rodiklius Lietuva lygiuojasi sąrašo gale kartu su trečiosiomis Europos šalimis.
Priežasčių yra daug ir jos kompleksinės. Viena iš jų – didėjantis cukraus vartojimas, kuris yra proporcingas dantų ėduonies aktyvumui. Pagal Lietuvos statistikos departamento duomenis kiekvienas Lietuvos pilietis 2017 metais suvartojo 42,4 kg gryno cukraus per metus. Taip pat, šiandien mes gebame nusipirkti dvigubai daugiau cukraus nei 2005 metais. Sąsaja tarp mitybos įpročių ir dantų ėduonies paplitimo visuomenėje puikiai atsispindi antrojo pasaulinio karo metu, kai dantų ėduonies paplitimas buvo mažas ir tik atkūrus socialinę gerovę ir dėl to pasikeitus mitybos įpročiams tapo problema.
Kita priežastis – atsainus tėvų ir gyd. odontologų požiūris. Lietuvoje tik penktadalis tėvų veda savo vaikus pas odontologą 2 kartus per metus ir mūsų visuomenyje vyrauja požiūris, jog pieninių dantų gyditi nereikia (Jaunė Razmienė, 2013). Tai – klaidingas požiūris, nes esant dideliam karieso aktyvumui, burnos ertmėje dominuoja patogeninių anaerobinių, bakterijų ekosistema. Vyruojant tokioms sąlygoms sparčiai susidaro didelio rūgštingumo apnašos, taip nauji dantų karieso židiniai plinta žaibiškai. Būtent pieniniai dantys, kurių emalis plonas, yra lengvai pažeidžiami. Dažnai, tik po mėnesio nuo karieso židinio susidarymo, dantis būna pažeistas negrįžtamai. Praradus pieninį dantį, prarandama ir pagrindinė jo funkcija – vietos išsaugojimas nuolatiniam dančiui. Tai sąlygoja dantų lanko dislokaciją, kuri lemia netaisyklingą nuolatinių dantų dygimą. Susiformavus netaisyklingam dantų lankui, atsiranda papildomos, sunkiai prieinamos nišos, kuriose kaupiasi apnašos ir dantų eduonies rizika didėja. Būtent dėl aukščiau išvardytų priežasčių reguliarus lankymasis pas gyd. odontologą būtinas nuo pirmojo dantuko išdygimo.
Šiaulių Odontologijos Centre teikiamos nemokamos pirminės apžiūros ir konsultacijos paslaugos tiek nėščioms mamytėms, tiek ir patiems vaikučiams. Šios prevencinės programos tikslas – ištirti burnos ertmės sveikatos būklę, siekiant išvengti odontologinio gydimo nėštumo metu, informuoti mamas apie su nėštumu susijusius burnos pakitimus ir pripratinti vaiką prie naujos, jam svetimos aplinkos, odontologinės apžiūros. Mūsų tikslas ir siekis, kad vaikai nuo mažens lavintų dantų valymo įgūdžius, priprastų prie reguliarių apsilankymų odontologijos klinikoje ir, žinoma, nebijotų mūsų, odontologų.
Daugiau informacijos apie vaikų dantis rasite Lietuvos Odontologų Rūmų buklete "Apie vaikų dantis".