TERAPINĖ ODONTOLOGIJA

Šiandien 2,3 mlrd. pasaulio gyventojų serga labiausiai paplitusia lėtine liga – dantų ėduonimi, kuri atsiranda mikroorganizmams ir potencialiai patogeniniems aplinkos faktoriams sąveikaujant. Dantų kariesas pasireiškia skirtingomis formomis ir kaip kitos ligos turi skirtingas fazes: stagacijos, progresijos, remisijos.

Laikas, šeimininkas, kariogeninis substratas ir mikroorganizmai – keturi pagrindiniai dantų ėduonies atsiradimo faktoriai. Šalia šių keturių pagrindinių faktorių, priskiriama gausybė - šalutinių, pavyzdžiui: seilių išsiskyrimas, sudėtis, pH-lygis ir jų buferis, taip pat substrato buvimo laikas ir dažnis, imuninė sistema, dantų lanko forma, gydančio odontologo kompetencija ir socioekonominiai faktoriai.

Sąveikaujant aukščiau paminėtiems faktoriams, pirmiausia, iš seilėse esančių baltymų, fermentų, cukrų, imunoglobulinų ir bakterijų susidaro dantų apnašos. Laikui bėgant susikuria specializuotos, tarpusavy sąveikaujančios bakterijų ekosistemos, kurios turi anaerobinį charakterį. Tai reiškia, jog šioms bakterijoms palankiausios sąlygos gyventi sudarytos tada, kai aplinkoje yra deguonies stygius, kaip, pavyzdžiui, dantenų kišenėse. Esant deguonies stygiui bakterijos, kaip ir žmogus, energiją gauna skaidydamos cukrų gliukolizės būdu. Šio proceso metu kaip šalutinis produktas išskiriama pieno rūgštis, kuri ir tirpdo kiečiausią medžiagą žmogaus kūne – danties emalį. Suvalgius rūgštų obuolį dantys taip pat sąveikauja su rūgštimi, tačiau dėl seilėse esančių bazių, fosfatų ir floro ištirpęs paviršius greitai remineralizuojamas ir dėl “įmūryto” floro tampa netgi dar kietesniu. Maždaug iki 25-erių metų dantys yra taip natūraliai “kietinami” kol pasiekiamas maksimumas. Deja, tačiau seilėse esantys mineralai po suvalgyto obuolio nepatenka pro pilnai išsivysčiusias apnašas ant danties paviršiaus, tačiau bakterijos, gavusios cukraus, išskiria pieno rūgštį, kuri negali būti neutralizuota. Bėgant laikui, danties kietasis audinys pažeidžiamas negrįžtamai – atsiranda “skylutė”. Norint sustabdyti šį nesibaigiantį procesą, reikalingas terapinis dantukų gydymas.

Vienas pagrindinių Šiaulių Odontologijos Centro uždavinių – visapusišku žinių apie odontologinių ligų kilmę perteikimas, taip netiesiogiai darant įtaką pacientų gyvenimo būdui. Tik suprantant sistemingų profilaktinių apsilankymų svarbą, galima užkirsti kelią didelioms sveikatos problemoms.