DANTŲ BALINIMAS
Žmogaus dantys iš prigimties yra gelsvi, o senstat vis tamsėja. Odontologijoje dantų spalvos pakitimai skirstomi į išorinius ir vidinius. Tabako gaminių, vyno, kavos, juodos arbatos, tam tikrų medikamentų vartojimas bei burnos higienos įpročiai – tai išoriniai veiksniai, lemiantys spalvos pakitimus. Vidiniai dantų spalvos pakitimai atsiranda po, pvz., traumos, kai danties nervas (pulpa) miršta ir kraujas patenka į pulpos ertmę. Po kiek laiko šis kraujas suskaidomas fermentų, tačiau dėl nutrauktos kraujotakos negali būti pašalintas. Į pulpos ertmę patekusios anaerobinės bakterijos išskiria sulfidus, kurie, reaguodami su kraujyje buvusiais geležies jonais, sudaro juodus geležies sulfido junginius. Panašiai dantys pakeičia spalvą ir po dantų kanalų gydymo.
Kaip vyksta dantų balinimas?
Priklausomai nuo dantų spalvos pakitimų, naudojamas išorinis arba vidinis dantų balinimas chemininėmis medžiagomis. Skirtingos koncentracijos karbamido peroksido tirpalas – šiandien dažniausiai naudojama medžiaga, kurios skilimo metu susidaro gerai dėl savo balinamojo efekto žinomas vandenilio peroksidas. Ši balinamoji priemonė skverbiasi į danties paviršių ir oksiduoja pigmentus, dėl to pasikeičia pigmentų cheminė struktūra. Pakitę pigmentai ne sugeria regimosios šviesos spindulius, o juos atspindi. Žmogaus akis atsispindėjusius spektro spindulius konvertuoja į baltos šviesos nervinį signalą, kuris siunčiamas smegenims. Nors pigmentai išlieka danties paviršiuje, sudaromas įspūdis, jog dantys yra baltesni.
Žemiau aprašysime dantų balinimo metodus:
Home-Bleaching "balinimas namuose":
prieš balinant dantis namuose, Šiaulių Odontologijos Centre padaroma individuali kapa, kuri perneša 10-16 % karbamido peroksido tirpalą. Paprastai kapa nešiojama apie 2 savaites po 1-2 val per dieną. Taip balinant galima lengvai kontroliuoti norimą spalvos toną, balinimo efektas išlieka ilgiausiai, o rizika, jog padidės dantų jautrumas išlieka minimali.
In-Office-Bleaching "balinimas odontologo kabinete":
šiuo balinimo būdu pasiekiamas greičiausiai balinimo efektas, kuris išlieka trumpiau nei balinant namuose. Naudojamas 30-35% karbamido peroksido tirpalas, kurio veiksmingumas padidinamas ultravioletine lempa. Mes nerekomenduojame pacientams šio balinimo būdo, nes balinimo rezultatas yra neprognozuojamas, o didelė tirpalo koncentracija dažnai sąlygoja padidėjusį dantų jautrumą.
Walking-Bleach-Technik "vidinis balinimas":
Vidinis dantų balinimas taikomas, kai danties spalvos pakitimą lemia sisteminiai pokyčiai, pavyzdžiui, danties trauma, po kurios kraujas patenka į pulpos ertmę. Dažnai potrauminiams dantims reikalingas kanalų gydymas, dėl to balinimas atliekamas paraleliai. Gyd. odontologas į danties vidų įdeda 3% karbamido peroksido tirpalą ir užveria danties ertmę laikina plomba. Po 3-5 d. įvertinami pasiekti rezultatai.
Kokios yra dantų balinimo rizikos?
Tiek Vokietijos, tiek Šveicarijos gydytojų odontologų asociacijos nuomone dantų balinimas yra visiškai saugus. Vis dėlto, reikėtų atkreipti dėmesi į tai, jog kompozitinės plombos, keramikiniai ar metaliniai vainikėliai, dantų ėduonis ar akmenys veikiami karbamido peroksido tirpalo spalvos nepakeičia. Dėl to po dantų balinimo gali pasimatyti skirtingi dantų atspalviai. Kai kuriems pacientams, ypač naudojant didelės koncentracijos tirpalą, pasireiškia padidėjęs dantų ar dantenų jautrumas, kuris yra laikinas.
Dantų balinimas naminėmis priemonėmis
Šiaulių Odontologijos Centras nerekomenduoja dantis balinti citrinos rūgštimi ar namine dantų pasta, kurios sudėtyje yra sodos miltelių. Rūgštis veikia danties paviršių lygiai taip pat kaip ir ėduonies bakterijos. Po tam tikro laiko tarpo dantys tampa jautrūs - susidaro erozijos. Valant dantis su sodos milteliais, prarandamas viršutinis emalio sluoksnis. Negana to, paliekami gilūs įbrėžimai, kuriose lengvai kaupiasi apnašos. Taigi, balinant dantis naminėmis priemonėmis pasiekiamas trumpalaikis balinimo efektas, tačiau padaroma didelė žala dantims.