INFORMACIJA PACIENTAMS
Žemiau pateikiame bendras gydymo rekomendacijas ir paaiškinimus pacientams. Taip siekiame atsakyti į visuomenei rūpimus klausimus bei didinti šiauliečių supratingumą odontologijos srityje. Šį informacija yra bendro pobūdžio, todėl negali būti pritaikyta kiekvienam individualiai.
- Sukąstą gaziuką išspjaukite po 30 min. Jei kraujavimas nesiliauja, pakeiskite jį švaria servetėle.
- Neskalaukite pirmąsias dvi dienas, nes tai kenkia kraujo krešėjimui ir gyjimui.
- RŪKYMAS, KAVA ir ALKOHOLIS didina kraujavimo riziką ir silpnina imuninę sistemą. dėl to pirmąsias 6 val. po intervencijos griežtai draudžiama vartoti šiuos produktus.
- Valgykite po 2-3 val., kai atslūgs nuskausminamųjų vaistų poveikis. Pirmosiomis dienomis valgykite kambario temperatūros maista ir venkite pieno produktų.
- Venkite deginimosi saulėje, maudymosi pirtyje ar baseinuose. Tai gali sukelti patinimą ar infekciją.
- Po sunkaus operacinio danties šalinimo, operacinį lauką pirmą dieną šaldykite 20 min. intervalu, tačiau neperšaldykite. Laikykitės ramybės režimo.
- Dantis galite valyti įprasta tvarka, saugodami operacinį lauką.
- Siūlus reikia išimti po 7-10 d.
- Nuo skausmo vartokite nereceptinius, nesteroidinius, prieš uždegiminius vaistus.
(Pvz.: Ibuprofen, Diclofenac, Paracetamol (vienintelis vaistas neščiosioms))
Kur kreiptis dėl protezavimo paslaugų kompensacijos?
Pirmiausia asmuo turi atitikti TLK nustatytas indikacijas. Tai įvertina arba Šiaulių Odontologijos Centro gyd. odontologas, arba pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios yra prisirašęs, gyd. odontologas. Nustačius, jog asmuo atitinka TLK indikacijas, išvada pateikiama 027/a formoje.
Asmuo, turintis gyd. odontologo išduotą 027/a formą, kreipiasi į pirminę ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigą, prie kurios yra prisirašęs, ir pateikia šiuos dokumentus:
- 027/a formą
- prašymą įrašyti į asmenų, laukiančių dantų protezavimo, sąrašą;
- asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
- dokumentą, įrodantį teisę gauti dantų protezavimo paslaugas;
Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaiga, prie kurios pacientas yra prisirašęs, prašymą registruoja Šiaulių miesto teritorinei ligonių kasai (toliau TLK). TLK išsiunčia priregistruotam pacientui pirmą laišką, kuriame nurodo eilės numerį TLK sąraše. Sulaukęs savo eilės, pacientas gauna antrą TLK laišką, kuriame nurodoma teisė į kompensaciją.
Kada galima pradėti protezuoti dantis?
Pradėti gydymą galima sulaukus pirmo TLK laiško. Šiuo atveju pacientas už gydymą susimoka pats, o TLK gydymo kaštus kompensuoja prieėjus eilę (gavus antrą laišką) arba per 3 metus nuo pirmo laiško gavimo.Pacientas, gavęs antrą laišką turi ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo laiško gavimo pradėti gydymą. Kitu atveju bus pašalintas iš eilės. Šie asmenys taip pat turi teisę sustabdyti protezavimo paslaugų tiekimą vieneriams metams, parašydami prašymą TLK.
Kaip gauti TLK kompensacija?
Po gydymo pacientai TLK turi pateikti šiuos dokumentus:
- patvirtintos formos prašymą kompensuoti gydymo išlaidas
- dantų protezavimo išlaidų apmokėjimą patvirtinantį dokumentą: arba sąskaitą faktūrą, arba originalų kasos aparato kvitą, arba grynųjų pinigų priėmimo kvitą, arba originalų banko išduotą dokumentą, patvirtinantį mokėjimo įvykdymą, arba banko sąskaitos išrašo kopiją, patvirtintą banko darbuotojo spaudu, arba kitą mokėjimą patvirtinantį dokumentą
- originalą sąskaitos, kurioje turi būti nurodyta suma, kompensuotina iš PSDF biudžeto;
Jei asmuo, nesulaukęs išlaidų kompensavimo miršta, jo giminaičiai turi teisę gauti neišmokėtą kompensaciją.
Kam reikalingos rentgeno nuotraukos?
Rentgeno nuotraukos yra ypatingai svarbi pagalbinė priemuonė gydant susirgimus veido ir žandikaulio sąnario srityje. Jos reikalingos tiek dantų struktūros, tiek alveolinio kaulo pakitimams atpažinti, pavyzdžiui: mirusio danties uždegiminiams pakitimams, dantų raiščio pakitimams (parodontozė) arba žandikaulio kaulo pakitimams (retais atvejais piktybiniams procesams). Rentgeno nuotraukos yra taip pat reikalingos dantų implantacijai arba kitiems dantų protezams planuoti, kartais kaip pagalbinė priemonė pradedančio dantų karieso diagnostikai. Negyvų dantų kanalų gydymas irgi tik rentgeno diagnostikos pagalba gali būti įmanomas.
Kaip sąveikauja rentgeno spinduliuotė?
Rentgeno spinduliams peršviečiant kūną, audiniams yra atiduodama energija, kuri gali pakeisti arba pažeisti biologines struktūras. Gera žinia ta, kad žmogaus kūnas turi stiprius apsaugos mechanismus, leidžiančių didžiąją dalį pakitimų sutaisyti. Su problemomis susiduriama tada, kai šie apsaugos mechanizmai yra perkraunami didelės spinduliuotės dozės, arba kai pavieniai nepataisomi pakitimai akumuliuojasi ir staiga išsigimsta (atsiranda vėžys), arba kai pažeidžiamas vaisius. Šiandien yra žinoma, kad tokie pakitimai tiesiogiai proporcingi gautai spinduliuotės dozei. Naujausi tyrimai rodo, jog egzistuoja tiesioginis ryšys tarp gautos dozės ir pakitimų tikimybės. Tai taip pat galioja ir mažoms dozėms, kurios kartais pasiekiamos tokiomis medicininėmis rentgeno priemonėmis kaip, pavyzdžiui, kompiuterine tomografija. Žemesnės dozės spinduliuotės žalos dėl įvairių pagrįstų priežasčių, klinikiniais tyrimais pamatuoti ir nustatyti negalima. Šiai kategorijai priklauso ir įprasti odontologiniai tyrimai, kadangi jų spinduliuotės dozė yra pati mažiausia iš visų medicininių rentgeno tyrimų. Būtent dėl to odontologinių rentgeno tyrimų žala yra minimali. Idant būtų išvengiama nereikalingos rizikos, rentgeno tyrimus reglamentuoja radiacinės saugos įstatymas: kiekvienas odontologas ar daktaras turi prieš kiekvieną rentgeno tyrimą kiekvienam pacientui individualiai pasverti, ar potenciali nauda bus didesnė nei galima žalą. Tik tokiu atveju tyrimas gali būti atliktas.
Kokia rizika?
Vidutinė natūrali metinė radiacijos dozė iš kosmoso ir žemės (radono dujos) tenkanti žmogui Vokietijoje yra apie 2,1mSv, o Šveicarijoje - 4 mSv. Atliekant vieno danties analoginę rentgeno nuotrauka gaunama apie 5μSv dozė, kuri atitinka vieną keturi šimtąją metų dozės arba 22 val. natūralios dozės. Palyginimui, skrendant lėktuvu 12 km aukštyje per valandą gaunama apie 5,5 μSv dozė. Šiaulių Odontologijos Centre naudajamas digitalinis rentgeno aparatas, kurio apšvitos dozė dar mažesnė nei analoginio. Atliekant keturias mažas danties nuotraukos padaroma panašiai ta pati apšvitos dozė kaip vienos panoraminės nuotraukos, tuo tarpu keturios panoraminės nuotraukos = viena 3D nuotrauka (DVT), kurios efektyvi dozė siekia100μSv.
Turite klausimų? Klauskite ir mes pasistengsime atsakyti kuo greičiau. Taip pat daugiau informacijos rasite radiacinės saugos centro internetiniame puslapyje.
Žmogaus dantys iš prigimties yra gelsvi, o senstat vis tamsėja. Odontologijoje dantų spalvos pakitimai skirstomi į išorinius ir vidinius. Tabako gaminių, vyno, kavos, juodos arbatos, tam tikrų medikamentų vartojimas bei burnos higienos įpročiai – tai išoriniai veiksniai, lemiantys spalvos pakitimus. Vidiniai dantų spalvos pakitimai atsiranda po, pvz., traumos, kai danties nervas (pulpa) miršta ir kraujas patenka į pulpos ertmę. Po kiek laiko šis kraujas suskaidomas fermentų, tačiau dėl nutrauktos kraujotakos negali būti pašalintas. Į pulpos ertmę patekusios anaerobinės bakterijos išskiria sulfidus, kurie, reaguodami su kraujyje buvusiais geležies jonais, sudaro juodus geležies sulfido junginius. Panašiai dantys pakeičia spalvą ir po dantų kanalų gydymo.
Kaip vyksta dantų balinimas?
Priklausomai nuo dantų spalvos pakitimų, naudojamas išorinis arba vidinis dantų balinimas chemininėmis medžiagomis. Skirtingos koncentracijos karbamido peroksido tirpalas – šiandien dažniausiai naudojama medžiaga, kurios skilimo metu susidaro gerai dėl savo balinamojo efekto žinomas vandenilio peroksidas. Ši balinamoji priemonė skverbiasi į danties paviršių ir oksiduoja pigmentus, dėl to pasikeičia pigmentų cheminė struktūra. Pakitę pigmentai ne sugeria regimosios šviesos spindulius, o juos atspindi. Žmogaus akis atsispindėjusius spektro spindulius konvertuoja į baltos šviesos nervinį signalą, kuris siunčiamas smegenims. Nors pigmentai išlieka danties paviršiuje, sudaromas įspūdis, jog dantys yra baltesni.
Žemiau aprašysime dantų balinimo metodus:
Home-Bleaching "balinimas namuose":
prieš balinant dantis namuose, Šiaulių Odontologijos Centre padaroma individuali kapa, kuri perneša 10-16 % karbamido peroksido tirpalą. Paprastai kapa nešiojama apie 2 savaites po 1-2 val per dieną. Taip balinant galima lengvai kontroliuoti norimą spalvos toną, balinimo efektas išlieka ilgiausiai, o rizika, jog padidės dantų jautrumas išlieka minimali.
In-Office-Bleaching "balinimas odontologo kabinete":
šiuo balinimo būdu pasiekiamas greičiausiai balinimo efektas, kuris išlieka trumpiau nei balinant namuose. Naudojamas 30-35% karbamido peroksido tirpalas, kurio veiksmingumas padidinamas ultravioletine lempa. Mes nerekomenduojame pacientams šio balinimo būdo, nes balinimo rezultatas yra neprognozuojamas, o didelė tirpalo koncentracija dažnai sąlygoja padidėjusį dantų jautrumą.
Walking-Bleach-Technik "vidinis balinimas":
Vidinis dantų balinimas taikomas, kai danties spalvos pakitimą lemia sisteminiai pokyčiai, pavyzdžiui, danties trauma, po kurios kraujas patenka į pulpos ertmę. Dažnai potrauminiams dantims reikalingas kanalų gydymas, dėl to balinimas atliekamas paraleliai. Gyd. odontologas į danties vidų įdeda 3% karbamido peroksido tirpalą ir užveria danties ertmę laikina plomba. Po 3-5 d. įvertinami pasiekti rezultatai.
Kokios yra dantų balinimo rizikos?
Tiek Vokietijos, tiek Šveicarijos gydytojų odontologų asociacijos nuomone dantų balinimas yra visiškai saugus. Vis dėlto, reikėtų atkreipti dėmesi į tai, jog kompozitinės plombos, keramikiniai ar metaliniai vainikėliai, dantų ėduonis ar akmenys veikiami karbamido peroksido tirpalo spalvos nepakeičia. Dėl to po dantų balinimo gali pasimatyti skirtingi dantų atspalviai. Kai kuriems pacientams, ypač naudojant didelės koncentracijos tirpalą, pasireiškia padidėjęs dantų ar dantenų jautrumas, kuris yra laikinas.
Dantų balinimas naminėmis priemonėmis
Šiaulių Odontologijos Centras nerekomenduoja dantis balinti citrinos rūgštimi ar namine dantų pasta, kurios sudėtyje yra sodos miltelių. Rūgštis veikia danties paviršių lygiai taip pat kaip ir ėduonies bakterijos. Po tam tikro laiko tarpo dantys tampa jautrūs - susidaro erozijos. Valant dantis su sodos milteliais, prarandamas viršutinis emalio sluoksnis. Negana to, paliekami gilūs įbrėžimai, kuriose lengvai kaupiasi apnašos. Taigi, balinant dantis naminėmis priemonėmis pasiekiamas trumpalaikis balinimo efektas, tačiau padaroma didelė žala dantims.
Gerbiamas(-a) paciente,
Jūsų vizito metu, tikriausiai užsiminėme apie dantenų uždegimą, tad kviečiame susipažinti su šia liga artimiau. Šiame lankstinuke pateikiame informaciją apie periodontito kilmę, priežastis, ligos eigą, pasekmes bei gydymo būdus. Siūlome namuose susipažinti su šia informacija, o kilusius klausimus užsirašyti. Kito vizito metu mielai juos aptarsime drauge.
Kas yra Periodontitas?
Periodontitas, laudiškai vadinamas "parodontozė", yra lėtinė, uždegiminė danties alveolės liga. Danties lizdą sudaro: dantenos, danties šaknis, žaidikaulio kaulas bei periodonto raiščiai. Esant uždegimui, dėl žmogaus imuninės sistemos atsako šie danties atraminiai audiniai tirpsta. To pasekmė – dantenų kišenių susidarymas, kuriose kaupiasi apnašos. Laikui bėgant, šios apnašos mineralizuojamos seilių tampa dantų akmenimis po dantenomis. Susidarę akmenys yra nuolatinio uždegimo priežastis, dėl kurios, nyksta danties atraminiai audiniai – dantis tampa paslankus.
Kaip pasireiškia periodontitas?
- Dantenų kraujavimas
- Dantenų paburkimas ir paraudimas
- Dantenų skausmas
- Nemalonus burnos kvapas
- Padidėję tarpdančių tarpai
- Dantų “pailgėjimas” dėl dantenų slinkimo
- Padidėjęs dantų paslankumas ar jautrumas
Kokios yra periodontikto atsiradimo priežastys?
Periodontitas – kompleksinė liga, todėl jo atsiradimą lemia daug priežasčių:
Vietinės priežastys
Nepilnai pašalintos dantų apnašos, kuriose apsigyvena bakterijos ir ilgainui virsta dantų akmenimis. Tiek dantų apnašos, tiek dantų akmenys sukelia dantenų uždegimą. Tikslinga ir orientuota burnos ertmės ir dantų higiena užkerta kelią bakterinių apnašų ir dantų akmenų susidarymui.
Funkcinės priežastys
Įdinga dantų protezų ar pavienių dantų apkrova ir dantų griežimas traumuoja danties alveolės kompleksą. Taip pat netaisyklinga dantų padėtis dantų lanke bei nekokybiški dantų vainikėlių kraštai skatina apnašų kaupimąsi.
Įvairūs susirgimai
Genetiniai, psichologiniai ar bendri susirgimai tokie kaip: Dauno sindromas, cukrinis diabetas, vitaminų ir hormonų veiklos sutrikimai (pvz. osteoporozė), inkstų ir širdies ligos, stresas, depresija, epilepsija skatina periodontito pasireiškimą.
Ydingi valgymo įpročiai
Dažni užkandžiavimai spartina bakterijų vystimosi ir dauginimosi ciklą.
Taip pat tyrimai rodo, jog perdirbti cukrūs skatina uždegimo faktorių atsiradimą kraujyje. Taigi, geriausias maistas toks, kurį valgė mūsų protėviai.
Rūkymas
Rūkant rizika susirgti parodontitu yra 6 kartus didesnė. Rūkymas ne tik slopina imuninę sistemą, bet ir kraujotaką mažiausiose kraujagyslėse. Tai sąlygoja deguonies trūkumą dantenų kišenėse, kas skatina anaerobines (be deguonies gyvenančias) bakterijas daugintis. Prie rūkančiųjų esate priskiriamas (-a) net dar du metus po rūkymo metimo.
Kaip išvengti periodontito?
- Rūpestingai valant dantis, liežuvį, masažuojant dantenas; vengiant maisto produktų, kuriuose gausu angliavandenių ir perdirbtų cukrų;
- Panaikinant rizikos faktorius, pavyzdžiui: rūkimą, stresą;
- Stabilizuojant gydymo rezultatus, periodiškai lankantis pas gyd. odontologą, atliekant profesionalę burnos higieną;
- Ištiriant, ar nesergama sisteminėmis ligomis kaip, pavyzdžiui, cukriniu diabetu;
- Propaguojant sveiką gyvenimo būdą: kasdien sportuojant 30 min, valgant daug skaidulinio maisto, citrusinių vaisių, žuvies, riešutų.
Kaip gydomas Periodontitas?
Periodontito gydymo tikslas yra pasiekti neaktyvią ligos būseną, kadangi pati liga yra pilnai nepagydoma, o jos eiga vyksta etapais.
Šiam tikslui pasiekti reikalinga didelė paciento motyvacija. Tik esant didelei paciento motyvacijai, galima tikėtis pozityvių gydymo rezultatų.
Danties alveolės komplekso būsenos ištyrimas:
- dantenų kišenių gylio matavimas;
- krūminių dantų tarpušaknio gylio matavimas;
- dantenų kraujavimo nustatymas;
- dantų paslankumo matavimas;
- rentgeno tyrimo atlikimas;
- periodontitą sukelenčių faktorių išaiškinimas.
Paruošimas gydymui
Kadangi parodontito terapija sėkminga tik, kai Jūs namuose atitinkamai teisingai propaguojate burnos higiena, mes rekomenduojame profilaktinį gydymą. Dviejų profilaktinių vizitų tikslas – pasiekti optimalios burnos higienos kriterijus. Šio gydymo etepo metu sistemingai suteikiame pacientui informacija apie dantų priežiūrą, stengiamas parodyti paciento dantų valymo silpnąsias vietas, nustatome dantų apnašų (API) ir dantenų kraujavimo (SBI) indeksus, taip pat atliekame profesionalią burnos higieną. Dažnai jau po šio gydymo etapo stebimas dantenų kišenių sumažėjimas. Vieno profilaktinio gydymo vizito kaina siekia apie 40€.
Dantenų kišenių valymas (uždaras būdas)
Periodontito gydymas pradedamas pasiekus API<25% ir SBI<20% vertes. Specialių instrumentų pagalba tikslingai pašalinami dantų akmenys bei apnašos. Retsykiais po precedūros stebimas padidėjęs dantų jautrumas, kuris bėgant laikui mąžta. Nepaisant skausmo, būtina ir toliau propaguoti tausojančią, tačiau intensyvią burnos higieną.
Gydymo kontrolė – poliravimas
Po kišenių valymo Jums dviems savaitėms skiriamas chlorheksidino 0,2% burnos skalavimo tirpalas, kuris neleidžia susidaryti apnašoms ir veikia baktericidiškai. Gydymo kontrolės vizito metu dėmesys skiriamas dantų apnašų kontrolei bei pakartotiniam dantų poliravimui.
Profilaktika – “Recallsystem”
Maždaug 9 savaitės po gydymo skiriamas vizitas gydymo rezultatams įvertinti. Šio apsilankymo metų nuodugniai apžiūrimi dantys ir dantenos, matuojamos dantenų kišenės, gydomi atsinaujinę uždegimo židiniai, atliekama profesionali burnos higiena, atsižvelgiant į individualią paciento riziką, nustatomas kitų profilaktinių apsilankymų laikas ir dažnis.
Ką daryti, jei gydymas neduoda teigiamų rezultatų?
Jei uždaras periodontito gydymas neduoda teigiamų rezultatų, ar dantenų kišenės yra gilesnės nei 6 mm, pasitelkiamas chirurginis gydymas. Dantų akmenys ir apnašos pašalinimos, atkeliant dantenų lopą, o žaizda krupščiai susiūnama.
Kai kurios parodontito formos yra agresyvios. Tokiu atveju reikalinga papildoma antibiotikų terapija. Kuri terapijos forma Jūsų atveju yra indikuotina, pasakys Jums Jūsų daktaras.
Ilgalaikis rezultatų išsaugojimas - "Recallsystem"
Po gydymo pasiektą būseną ilgainiui išsaugoti galima tik reguliai dalyvaujant profilaktinėje programoje. (angl. "Recallsystem"). "Recall" vizito metu atkreipiamas dėmesys į dantų valymo trūkumus, pacientas yra motyvuojamas pakartotinai, atliekama profesionali burnos higiena. Pašalinus dantų apnašas ir akmenis užkertamas kelias dantų ėduonies ir parodontito plitimui.
Šios profilaktinės priemonės negarantuoja, jog Jūsų susirgimo rizika išliks žema. Pacientas pats turi įdėti pastangų sveikai burnos ertmei užtikrinti. Jei Jūs sąmoningai valysite dantis ir tarpdančius bei dalyvausite profilaktinėje programoje, būsite žengęs vieną svarbiausių žingsnių.
Dėkojame už Jūsų dėmesį!
Jei turite klausimų, drąsiai klauskite.